KAMUDA DEĞİŞİM VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM SEMİNERLERİ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR…

KAMUDA DEĞİŞİM VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM SEMİNERLERİ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, Bursa Valiliği koordinasyonunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ve başta yerel yönetimler olmak üzere kamu kurumlarının üst ve orta kademe yöneticilerine yönelik hazırlanan “Rekabet ve Kalkınma için Kamuda Değişim ve Dijital Dönüşüm Seminerleri” dizisinin üçüncüsü de yapıldı.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde yine kalabalık bir katılımla gerçekleşen seminerde yöneticilik, verimlilik, dijital dönüşüm konularında danışmanlık ve eğitimler veren İnan Acılıoğlu, ‘İnovasyon ve Dijital Dönüşüm’ konu başlığında sunum yaptı.

Toplantıda konuşan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, kamu kurumlarındaki yöneticilerin inovasyon kültürünü benimsemek, yeniliğe ve geliştirmeye açık olmak, değişime liderlik ve rehberlik etmek ve bu değişimi sürdürebilir kılmak gibi görevleri olduğunu ifade etti.

Gerim şunları söyledi: “Kamu sektörünün sunduğu hizmetler, bütün bir ekonomiyi ve tüm sektörleri etkilemekte, genel olarak vatandaşların yaşam kalitesini belirlemektedir. Vatandaşlarımıza sunduğumuz ürün ve hizmetlerde yenilikçi olmak, hizmet sunumu süreçlerimizi iyileştirmek ve tüm personelimizin inovasyon yapma kapasitesini geliştirmek için yapılan çalışmalara destek vermeliyiz. İnovasyon, dijitalleşme, teknolojik gelişmeler konusunda uyum sağlamalı ve eğitimlere önem vermeliyiz. İçinde bulunduğumuz bilgi çağının gereği olarak teknolojik gelişmeleri takip eden ve vatandaşa hizmet süreçlerinde teknolojik donanımları kullanarak hatasız, verimli ve hızlı cevap verebilen bir yönetim sistemine geçişi hızlandırmalıyız.”

“Teknolojik gelişmelerin hukuki düzenlemeleri mutlaka yapılmalı”

Programın konuşmacısı olan İnan Acılıoğlu ise şöyle konuştu: “Kamuda dijital dönüşüm, ülke kaynaklarını doğru kullanmak ve ülkemizin geleceğini tasarlamak için hayati öneme sahip. Dijital dönüşüm, verimlilik ve dünyanın geleceği için bir fırsattır. Dünya hızla değişiyor, teknolojik gelişmeler bir bir hayatımıza giriyor. Teknolojik gelişmelerin yönetmeliklerle, hukuki düzenlemeleri mutlaka yapılmalı. Eğer yapılamazsa o teknolojinin hayatımıza girmesi zorlaşır ve dünyayı takip ederken geride kalırız.

Acılıoğlu sözlerini şöyle sonlandırdı: “Dijital dönüşüm teknolojinin kendisi değil, teknolojiyi kullanarak farklı bir açıdan bakmak, bir zihniyet dönüşümü. Bu dönüşümde teknoloji bir yardımcı. Süreçlerimiz ve iş alma şekillerimiz çok verimsiz. Kaynaklarımızı verimsiz kullanıyoruz. Farklı bakış açılarıyla bu verimsizlikleri ortadan kaldırmak elimizde. Hem ülke kaynaklarını hem de ülke insanını doğru kullanma adına kamuda yapılacak bu adımlar çok kıymetli, hayati öneme sahip.”

Program sonrasında BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve Bursa Vali Yardımcısı Nevzat Ergün tarafından, İnan Acılıoğlu’na günün hatırasına bir hediye takdim edildi.