KATMA DEĞERLİ ÜRETİME BÜYÜK YATIRIM

KATMA DEĞERLİ ÜRETİME BÜYÜK YATIRIM

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen BEBKA Güdümlü Proje desteğiyle kurulacak olan Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’nin temeli, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla atıldı. Aynı törende Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi’nin (MESYEB) yeni binasının da temeli atıldı.

Türkiye’de ilk defa Bursa’da hayata geçecek Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’nin ve Güney Marmara’da alanında tek olan MESYEB’in yeni binasının temeli resmi bir törenle atıldı. DOSAB’taki BUTGEM yerleşkesinde yapılacak iki merkezin temel atma törenine, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, milletvekilleri, belediye başkanları, kamu kurumların idarecileri ve Bursa iş dünyasının temsilcileri katıldı.

“HÜKÜMET PROGRAMIMIZ BTSO LİDERLİĞİNDE BURSA’DA HEMEN KARŞILIK BULUYOR”

MESYEB binasının ve Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’nin Bursa’ya büyük bir değer katacağını ifade eden İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Üretim faktörleri içinde her zaman bilgi ve inovasyonu katmak zorundayız. Eski üretim tarzını bırakmalı, katma değeri yüksek ürünler oluşturmalıyız. Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmenin yolu, işte Ar-Ge’ye daha fazla önem vermekten geçiyor” diye konuştu.

“BURSA BÜYÜRSE TÜRKİYE DE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa’nın her alanda öncülük yapan projelere imza attığını vurguladı. Temeli atılan iki merkezin de ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ mottosu doğrultusunda önemli bir adım olduğuna işaret eden Bakan Müezzinoğlu, “Bursa büyüyor, Türkiye de büyümeye devam edecek. Önümüzdeki süreçte muasır medeniyetler seviyesi üzerine hep birlikte milletçe yürüyeceğiz. Orta gelir tuzağına düşmeden, yüksek teknoloji üretebilen ve bu anlamda kendi vizyonunu şekillendiren anlayışı merkeze almalıyız” şeklinde konuştu.

ÜRETİMDE ÖZGÜNLÜK VE KALİTE ARTACAK

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi ile firmaların teknik tekstil konusunda Ar-Ge alt yapısını güçlendireceğini, güçlü bir alt yapıya kavuşacağını ve BEBKA’nın da destekleriyle 20 milyon TL’ye inşa edilecek merkezin Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguladı. Burkay, “13 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösterecek merkezimiz, sektör temsilcilerinin Ar-Ge ve inovasyona dayalı üretime geçişinde rehberlik yapacak. Böylece hem bölgemizde hem de ülkemizde tekstil ve hazır giyim sektörleri ile alt sektörlerimizin sürdürülebilir büyümesine liderlik edeceğiz. Bursa, düşük maliyetli üretime dayalı standart ürünler yerine; bundan sonra akıllı tekstiller, nano ürünler ve üç boyutlu kumaş teknolojileriyle birlikte özgün ve yüksek kaliteli üretimle anılacak” şeklinde konuştu.

“BURSA EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜK BİR ADIM”

BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı Vali Münir Karaloğlu, iki projenin de Bursa ekonomisi için büyük bir adım olduğunu ifade ederek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Bursa’nın hedeflerine büyük hizmet edecek iki merkezin de Bursa’nın katma değerli üretimine büyük katkı sunacağını vurguladı.

Konuşmaların ardından Bakan Efkan Ala ve Mehmet Müezzinoğlu, Başkan İbrahim Burkay ve protokol üyeleri, iki merkezin temelini atmak için butona bastı.

TEKSTİL MÜKEMMELİYET MERKEZİ

BTSO’nun proje sahibi olduğu projede, UTİB ve BUTEKOM proje ortağı olarak yer almakta. BEBKA’nın sağladığı desteğin 7,5 milyon TL olduğu merkez ile tekstil ve teknik tekstilin inovasyona dayalı ve katma değerli üretiminin güçlenmesi, sektörde yeni fikir ve projelerin hayata geçmesine öncülük etmesi hedefleniyor. Merkezde, toplantı ve eğitim salonları, pilot üretim tesisi, laboratuvarlar, firma ofisleri, moda ve tasarım alanı gibi bölümler yer alacak.