KIRSALDA TASARIM’ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİ

KIRSALDA TASARIM’ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİ

Bölgedeki eko turizmin öncü köyü olan Bilecik'in Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyünde başlayan ve köyü sanatla buluşturan ‘Kırsalda Tasarım’ etkinliği eko turizmin gelişmesine katkı sağlıyor.

Bilecik Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyünde girişimci kadınların yürüttüğü ‘Eko Turizm’ projesini desteklemek ve sürdürülebilir turizmi yaygınlaştırmak amacıyla ‘Kırsalda Tasarım’ etkinliği gerçekleştirildi.

Bilecik Valiliği koordinasyonunda, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından gerçekleştirilen etkinlikte Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi akademisyenleri ve öğrencileri köyün duvarlarını, kapılarını ve köyün önemli noktalarını köye özgü motiflerle boyadı. Etkinlik, son gece gerçekleşen kapanış yemeği ile son buldu.

Köye ilginin artması bekleniyor

Köyü ziyaret ederek akademisyenler, öğrenciler ve köy halkı ile duvar boyama etkinliğine katılan Bilecik Valisi Süleyman Elban yaptığı açıklamada şunları kaydetti: ''Kurşunlu köyü sadece Türkiye'de değil dünyada tanınan bir köy haline geldi. Dolayısıyla, ‘Kırsalda Tasarım’ etkinliğinin ilk uygulamasını Kurşunlu köyünde yaptık. Kurşunlu köyü, kendine özgü bir turizm potansiyeli olan bir köyümüz. Bedriye Berber Engin öncülüğünde aileler, dışarıdan gelen misafirleri evlerinde yemekleriyle ve yöresel etkinlikleriyle ağırlıyorlar. Güzel bir turizm etkinliği düzenliyorlar. Yapılan çalışmayla Kurşunlu köyünü duymamış insanların buraya ilgisinin artmasını, daha fazla ziyaretçinin gelmesini, sadece konaklamayla birlikte burada yapılan turizm faaliyetinin diğer turizm faaliyetleriyle desteklenerek, köye ciddi anlamda katkı sağlamasını bekliyoruz. Bunun dışında bu etkinliğin uyandıracağı ilgi ve göreceği desteğe bağlı olarak köylerimizde ve kırsal kesimde de benzeri etkinlikleri yapmayı planlıyoruz.''

Hemen hemen her evin bahçesinde köye özgü çiçeklerin yetiştirildiği Kurşunlu köyündeki evlerin birçoğu eko turizm kapsamında değerlendiriliyor. Doğası ve eko turizm faaliyetleri ile turistlerin ilgisini çeken köydeki turizm çalışmalarını desteklemek amacıyla başlatılan projenin sürdürülebilir turizme katkı sağlaması hedefleniyor.

Turistler köy yaşamını deneyimlemek için geliyor

Şehir kalabalığından sıkılıp köye gelen aileler ve yabancı turistler sobalı kerpiç evlerde konaklıyor; ekmek pişirmek, yumurtalarını kümesten almak, süt sağmak gibi köy yaşamına dair faaliyetlere dahil oluyor.  “Eko Turizm" projesi kapsamında turistler kilim dokuma, doğa yürüyüşü gibi çeşitli aktivitelerin yanı sıra, canlandırılan geleneksel kına gecesine katılıp ellerine kına yakıyor.

Kırsalda Tasarım Projesi Hakkında

Ulusal ve uluslararası kalkınma planlarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2023 Stratejisi’nde belirtilen tarihi, doğal ve kültürel potansiyelin harekete geçirilmesi, sürdürülebilir turizm altyapısının ortaya çıkarılması, mekân ve yaşam kalitesinin arttırılması, etkin tanıtım politikalarıyla bölgenin markalaştırılması, bölgeye gelen turist sayısını ve ortalama geliş süresini artırarak turizm sezonunun genişletilmesi ve bu suretle bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilmesi prensiplerine dayanılarak Bilecik için BEBKA tarafından ildeki diğer kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde bir turizm çalışması yürütülmektedir.

BEBKA, bölgede devam ettirdiği çalışmalara bölgede hızla gelişen Kurşunlu Köyü ‘Eko Turizm’ projesine katkı sağlayacak yeni bir proje ile devam etmektedir. Büyükşehirlerden ve yurt dışından insanların ağırlandığı Kurşunlu köyünün gelişiminin hedeflendiği ‘Kırsalda Tasarım’ etkinliği ile köyün belirlenen bölgelerinde, köye özgü çiçek motiflerle tasarım çalışmaları yapılmaktadır.