LİSELİ GENÇ GİRİŞİMCİLER, BEBKA’NIN RADARINDA

LİSELİ GENÇ GİRİŞİMCİLER, BEBKA’NIN RADARINDA

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteğiyle Bursa, Eskişehir ve Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Genç Başarı Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen GençBizz Lise Öğrencileri için Girişimcilik Programı Kapanış Toplantısı gerçekleştirildi. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen toplantıda program süreçleri, çıktıları ve örnek başarı hikâyeleri paylaşıldı.

‘BEBKA GİRİŞİMCİLİĞİN TÜM AŞAMALARINA BÜTÜNCÜL DESTEK VERİYOR / BEBKA GİRİŞİMCİLİĞE BÜTÜNCÜL DESTEK SAĞLIYOR / BEBKA GİRİŞİMCİLİK SERÜVENİNİN HER AŞAMASINDA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR 

Girişimciliğin çok önem verdikleri bir alan olduğunu vurgulayan BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Hâlihazırda girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine yönelik sonuç odaklı bir program yürütüyoruz. Gençlerin erken yaşlardan itibaren girişimcilik ekosistemine dâhil edilmesi ve iş kurma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla bu yıl bölgemizde GençBizz Lise Öğrencileri İçin Girişimcilik Programının gerçekleştirilmesini sağladık. Hem Bursa’da hem Eskişehir’de düzenlediğimiz SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı’nda inovatif iş fikirlerini  hayata geçiriyoruz. Bu program kapsamında birçok firmanın kurulmuş olması ve yeni kurulmuş olmasına rağmen ihracat yapıyor olması, bizi gerçekten oldukça memnun ediyor. Yine bölgemizde yüksek büyüme potansiyeli olan teknoloji tabanlı girişimciler için  TechUP – Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programı iki defa Eskişehir’de ve bir defa da Bursa’da Ajansımız tarafından hayata geçirildi.  Bu programlara 28 girişimci dahil oldu ve Eskişehir’de bir firmamız yatırım aldı. Diğer taraftan ekolojik tekstil, yapay zekâ gibi tekstil ve tekstille bağlantılı sektörlerde faaliyet göstermek isteyen girişimcileri geliştirmek için eğitim ve mentorlukların sağlandığı TechXtile Start-Up Challenge programının da başından beri destekçisiyiz. Aynı zamanda melek yatırımcılığın bölgemizde geliştirilmesi, yürüttüğümüz girişimcilik programları kapsamındaki girişimcilere bölgemizden yatırım yapabilecek melek yatırımcı sayısının artırılması amacıyla melek yatırımcı akademisini hayata geçirmeyi planlıyoruz.  Bu konudaki çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Konuşmasında ayrıca özel ödül duyurusuna da yer veren Genel Sekreter Durak, “Program kapsamında öğrencilerimize verilen eğitim ve mentorlukları tamamlamak ve daha ileri düzeyde devamını sağlamak amacıyla; ARİNKOM TTO, Bilecik Şeyh Edebali TTO, Bursa Çocuk Girişimci Merkezi, BursaTTO, Bursa Uludağ Üniversitesi TTO, ETTOM desteği ile ön kuluçka merkezi kullanımı, 3 boyutlu modelleme ve animasyon gibi atölye eğitimleri, mentorluk ve diğer tamamlayıcı ileri düzey eğitimleri özel ödül olarak sunacağız” dedi.

‘ONLARCA ÖĞRETMEN FAYDALANDI’

BEBKA’nın girişimcilik programının en büyük destekçisi olduğunu kaydeden Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Dülger de, “Bu organizasyonumuz, BEBKA’nın Mali Destek Programı kapsamında yapılan çalışmaların bir yansıması. BEBKA’nın desteğiyle Bursa Çocuk Girişimci Merkezi’ni geçen yıl hayata geçirdik. Pandemi sürecinde belki istediğimiz noktaya ulaşamadı ama önümüzdeki yılbaşından itibaren ilkokuldan lise son sınıfa kadar eğitim gören öğrencilerin girişimcilik becerilerinin geliştirilmesine güçlü bir katkı vereceğini düşünüyorum. GençBizz Lise Öğrencileri İçin Girişimcilik Programı kapsamında Bursa’da 38 ortaöğretim kurumumuzdan 85 öğretmenimiz bu süreçte eğitimden faydalandı ve her biri okullarında meslektaşlarıyla iletişim kurmak suretiyle o kültürü yaygınlaştırmaya çalışacak” dedi.

‘GENİŞ BİR KİTLEYE ULAŞACAĞIZ’

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit de bu tür çalışmaların girişimcilik için fırsatlar oluşturacağını kaydederek “Geleceğin girişimcilerine yol açmak, bunun için de gerekli ortam oluşturmasını sağlamak amacıyla bu girişimcilik merkezlerinin çok önemli bir yeri var eğitim-öğretimde. BEBKA’dan 314 bin TL hibe desteği alarak 8-17 yaş aralığındaki öğrencilerimiz için Eskişehir Milli Eğitim Girişimcilik Merkezi’ni kurduk ve eğitimlerimize burada devam ediyoruz. Ayrıca teknoloji odaklı girişimcilik yarışmaları ve etkinlikleri de yapıyoruz. Sertifikalı girişimcilik programları ve geniş bir hedef kitleye eğitim hizmeti sunmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

AVRUPA İÇİN TEMSİL EDECEKLER

Genç Başarı Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal da GençBizz Lise Girişimcilik Programını BEBKA desteğiyle yürüttüklerini belirterek “Bu eğitim döneminde genç girişimcilerimiz, okullarında 250’yi aşkın girişimlerini öğretmenlerinin öncülüğünde hayata geçirdi. Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te toplamda 54 GençBizz şirketi ile başladık. Yarı final sonrasında ise 3 ilimizde 13 okuldan 141 öğrencinin kurduğu 18 GençBizz şirketi yoluna devam ediyor. 11 Haziran’da GençBizz Türkiye Finali yapacağız. Birinci, Avrupa Yılın Şirketi Yarışması’nda ülkemizi temsil edecek” ifadelerini kullandı.

PROGRAM ÇKTILARI PAYLAŞILDI

Kapanış toplantısında yapılan sunumda ayrıca program çıktılarının detayları katılımcılarla paylaşıldı. Toplamda 6 ay süren program 176 rehber öğretmenin eğitici eğitimi ile başladı. Öğrenci eğitimi sürecinde üç ilden 382 öğrenci toplam 1.146 saat eğitimi aldı. 2. aşamaya geçen 141 öğrenci 9 başlıkta toplam 705 saatlik girişimcilik eğitimini tamamladı. 1. aşamada 54 öğrenci şirketi kurulurken 18 şirket 2. aşamaya geçti. Program süresince 34 öğretmen öğrenci ekiplerine rehberlik etti. Öğrencilere ayrıca 2. aşamada 18 adet gönüllü mentorden 162 saatlik iş dünyası mentorlüğü ve 18 adet akran mentorden 162 saatlik akran mentorlüğü verildi.