ROMALILAR DÖNEMİNDEN KALAN TARİHİ ÇARŞI BEBKA İLE AYAĞA KALKACAK.

ROMALILAR DÖNEMİNDEN KALAN TARİHİ ÇARŞI BEBKA İLE AYAĞA KALKACAK.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarihi mekanların yeniden canlanması için desteklerini sürdürüyor. BEBKA sayesinde tarihi dokular tekrar ayağa kalkıyor.

Bursa, Eskişehir, Bilecik il ve ilçelerinde tarihi mekanlara ve eserlere büyük destek sağlayan BEBKA’nın Bilecik Osmaneli ilçesinde bir çok eser görenleri kendine hayran bırakıyor.

Geçmişi Bizans dönemine dayanan, Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminde önemli olaylara şahitlik eden Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Romalılar döneminden kalan tarihi çarşı, “İş Geliştirme Merkezi” olarak BEBKA destekleriyle birlikte ayağa kalkacak.

Bilecik Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin “Osmaneli BEBKA desteklerinden çok yararlandı, bu anlamda da güzel projeleri ortaya koyduk. En önemlisi de bu yapmış olduğumuz projeler sürdürülebilir projelerdi. Tarihi çarşı Romalılar döneminden kalan bir çarşı, orasını iş geliştirme merkezi olarak yine BEBKA destekleriyle birlikte ayağa kaldırıyoruz. Aynı yerde 7 tane konak var, onun dışında da bizim belediye olarak düzenlediğimiz alanlar var ve kısa bir sürede inşallah orasını da çok fazla ziyaret edilen bir turizm merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Bu bulunduğumuz bölgede Turizm Bakanlığı’yla birlikte sokak sağlık araştırma çalışması yaptık ancak devamında yine buradaki bir konağımızda kadın girişimciler ve genç girişimciler ile ilgili BEBKA destekli bir projemiz var. Onun dışında yine BEBKA desteğiyle yaptığımız Emeviler döneminden kalan tarihi ve şifalı olan İçmeler sularını tekrar sağlık turizmine kazandırdık. Bence tatil köyleri kalitesinde oldu. Şuanda da 90 yatak kapasitesi var, inşallah ikinci etap bir proje ile oradaki yatak kapasitesini 300 yatağa çıkartmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Başkan Şahin, “Sürekli eğitim merkezimiz var yine onu da BEBKA desteğiyle düzenledik. Bence Büyükşehirler ölçeğinde bir eğitim merkezi oldu. Aynı yerde özellikle Romalılar döneminden kalan Lefke bezimizi canlandırdık. Bugün artık Avrupa’da da tanınan bir ürün haline gelmeye başladı. İnşallah yakın bir gelecekte onu da İtalyan Büyükelçiliği’yle birlikte bezinize, ürününüze ve geçmişinize sahip çıkın diyerek Avrupa Birliği pazarlarında sunmayı planlıyoruz. Hepsi birbirini tamamlayan projeler oldu. Tabii BEBKA ile bundan sonraki dönemde açılacak yeni alanlara göre bu faaliyetlerimizi sürdürmeyi düşünüyoruz” dedi.

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, “Bir projenin başarılması ve sürdürülebilmesi için tüm tarafların sahiplenmesi en önemli kilometre taşlarından bir tanesi. Başkanımız da bu noktada ciddi bir gayret sarf ediyor ve ilgili tüm tarafların desteğini, öncelikle de yine halkın desteğini arkasına alarak böyle bir takım çalışmaları hayata geçiriyor. Bizlerde kalkınma ajansı olarak 10 yıllık bir süreçte önemli destekler sağlamaya çalıştık, bölgenin ihtiyacı olan, gerçekten bölgede yapıldığında bölgeye katkı sağlayacak çalışmaları hayata geçirmeye çalıştık” dedi.

Gerim, “Osmaneli eski bir ilçemiz, geçmişi Bizans dönemine dayanan, Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminde önemli olaylara şahitlik etmiş bir ilçemiz. Diğer ilçelerimizde de irili ufaklı olmak üzere benzer çalışmalarımız var. Ajans olarak bölgemiz Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerimizdeki ilçelerimiz değişik destekler aldılar. Bazı almayan ilçelerimiz içinde inşallah bu tip projeleri yerinde görerek başkanımız ve ekibiyle birlikte iş birliği ve tecrübe paylaşımlarında bulunarak onlarda çok güzel projeleri hayata geçirebilirler. Bu değerler ülkemize mal olmuş değerler, bu örneklerin ülkemizde çoğalması da hem illerimiz hem bölgemiz hem de ülkemiz için inşallah çok ciddi kazançlar sağlayacak. Yerli ve yabancı turistlerimizin bölgemize olan ilgisini daha da arttıracak” diye konuştu.