ROMANLARIN SORUNLARI TARTIŞILDI

ROMANLARIN SORUNLARI TARTIŞILDI

Bursa Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın desteklediği “Anladınız mı beni?” projesi kapsamında Yıldırım Kaymakamlığı’nın tarafından düzenlenen Roman Çalıştay’ı Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) yapıldı.

BTÜ Konferans Salonu’nda 2 gün süren oturumlarda yurt içi ve yurt dışından akademisyen, yazar, araştırmacı, sosyolog ve Romanların katıldığı Çalıştay’da ‘Tarihten Günümüze Türkiye’de Romanlar’ konusu ele alındı. BTÜ Yıldırım Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen Roman Çalıştayı’nın açılış oturumuna Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Milletvekilleri Cemalettin Kani Torun ve Muhammet Müfit Aydın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Başbakan Danışmanı Metin Özçeri de katıldı.

VALİ KARALOĞLU: 6 BAŞLIK BELİRLEDİK

Çalıştayın açılışında konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu 2 senedir devam eden ‘Anladınız mı Beni’ projesinin son etkinliği olarak düzenlenen çalıştaydan elde edilecek verilerin çok önemli olduğunu ifade etti. Vali Karaloğlu, “Anladınız mı Beni projesi kapsamında yaptığımız çalışmalarda Roman vatandaşlarımızın sorunlarını sosyal dışlanmışlık, eğitim, istihdam, barınma ve konut, erken yaşta evlilik, sağlık ve sosyal yardımlar ile sosyal güvenlik olmak üzere 6 başlık belirledik ve bunlara yönelik çözüm yollarını ortaya çıkaracağız” dedi.

KANİ TORUN: ÇALIŞTAY BİZE YOL GÖSTERECEKTİR

Çalıştayın açılışında konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun da “Türkiye farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, bu farklılıklarla birlikte yaşamayı başaran bir topluluğa sahiptir. Roman vatandaşların problemlerinin çözümüne zemin oluşturacak bu çalıştay, bizlere politika üretme süreci için yol gösterici olacaktır” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALTEPE: ROMAN KARDEŞLERİMİZ TOPLUMUMUZUN BİR PARÇASI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, “Bu çalıştaydan güzel sonuçlar alacağız ve uygulamak için harekete geçeceğiz. Bu projeye katkı sağlayan Yıldırım Kaymakamlığı, BEBKA ve BTÜ’ye teşekkür ediyoruz. Roman kardeşlerimiz toplumumuzun bir parçası. Onların da toplumun içinde yerlerini almaları en doğal haklarıdır. Bu çalıştay da bu hedefe katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

BTÜ REKTÖRÜ PROF. DR. KARADEMİR: TOPLUMSAL BARIŞA KATKI SAĞLAYACAK BİR PROJE

Çalıştay’a ev sahipliği yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de açılışta yaptığı konuşmasında, “Bu çalıştayı; vatanımızı, bayrağımızı, hava ve suyumuzu paylaştığımız Roman kardeşlerimizin işlerini kolaylaştıracak, birbirimizi anlamaya yardımcı olacak, toplumumuzu kaynaştıracak ve barış içinde, bir arada yaşamamıza katkı sağlayacak bir proje olarak görüyorum. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İlk oturuma geçilmeden önce ‘Anladınız mı Beni’ projesinin yürütücülüğünü yapan Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ile Roman Dernekleri Federasyonu’nun yöneticileri Habib İçer ile Orçun Zolun da projenin önemi hakkında görüşlerini açıkladılar.

7 OTURUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BTÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen Roman Çalıştay’ında 7 oturumda yurt içi ve yurt dışından akademisyen, yazar, araştırmacı, sosyolog ve Romanlar konuşmacı olarak katıldı. Sempozyumun ilk gün düzenlenen ve Prof. Dr. Yılmaz Bingöl’ün oturum başkanlığını yaptığı panele Yrd. Doç. Dr. İsmail Altınöz, Dr. Mehmet Aysoy konuşmacı olarak katılırken ‘İnsan Hakları ve Mevzuat Perspektifi’nden Bir Bakış’ konulu panelde ise Abdurrahman Dilipak, Metin Özçeri ve Zeynep Han Akın konuşmacı olarak yer aldı.

Çalıştayın, 2. gününü ise CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve BTÜ Okutmanı Sakine Bozdemir ile diğer konuşmacıların katılacağı ‘Romanların Dilinden Roman Gerçeği’ konulu panelle devam etti.