RUSÇA KONUŞAN ÜLKELERE SAĞLIK TURİZMİ TANITIMI

RUSÇA KONUŞAN ÜLKELERE SAĞLIK TURİZMİ TANITIMI

22. Kiev Uluslararası Sağlık Turizmi (Medical and Health Tourism Exhibition-MTEC) Fuarı’na Bursa Valiliği ile birlikte katılım sağlayan BEBKA sağlık turizmi temsilcilerine yönelik gerçekleştirilen sunum ile Bursa’nın sağlık turizm potansiyelinin tanıtımına büyük katkı sağladı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Dünya ve Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi- (Global Health Technologies Coalition GHTC / Türk Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi THTDC)’nin desteğiyle düzenlenen 22’inci Kiev MTEC Fuarı 22-25 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleşti. Rusça konuşan ülkelerin bölge fuarı ve kongresi 21 ülkeden 132 heyetin katıldığı kongrede sağlık turizmi kuruluşları tarafından ikili görüşmeler yapılarak önemli anlaşmalara imza atıldı.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin ilk kez düzenlediği ve ilerleyen dönemlerde Türkiye başta olmak üzere GHTC’nin üyesi olan dünyanın birçok ülkede tekrarlanacak MTEC Fuarının açılışı, Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Mehmet Samsar, Dünya ve Türkiye Sağlık Konseyi GHTC / THTDC Başkanı Emin Çakmak ve Ukrayna Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin, Ukrayna’nın önemli üniversitelerinin yöneticilerinin katılımıyla yapıldı. Açılışta Türk Hava Yolları’nın Ukrayna Genel Müdürü Hakan Yılmaz, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Genel Sekreteri Yunus Gürkan, Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Danışmanı Emekli Başbakanlık Müsteşarı Kâmil Yüceoral da yer aldı.

Türkiye’nin Kiev Konsolosu Evren Müderrisoğlu konuşmasında, “Sağlık hayatın en önemli parçasıdır. Sağlık turizmi Türk turizminde önemli yer tutmaya başladı. Sağlık turisti tedavi için başka ülkelere seyahat ediyorlar. Sağlık turisti dünyada iyi tedavi, ekonomik fiyat arıyor. Türkiye dünyanın aradığı önemli ve başarılı sağlık kuruluşlarına sahiptir. Türkiye’de yapılan önemli operasyonlar dünyanın dikkatini çekiyor. Turist artık Türkiye’yi sadece güneş ve deniz için ziyaret etmiyor. Geçtiğimiz yıl 200 bin turist sağlık turizmi için Türkiye’ye geldi. Türkiye sağlık turizminde yüksek kalitede hizmet sunuyor” dedi.

Açılışta konuşan Büyükelçi Mehmet Samsar ise Türkiye’ye giden Ukraynalı turist artışının yüzde 20 oranında artarak 700 bine ulaştığını belirterek Türkiye’nin sağlık turizminde gelişmesini tüm dünyanın izlediğini ve bu yıl Türkiye’ye 1 milyon turistin sağlık turizmi için geldiğini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından BEBKA Planlama Uzmanı Özge Yıldız Bursa’yı ve Bursa’daki sağlık turizmi potansiyelini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sunum ile Rusça konuşan ülkelere Bursa’nın sağlık turizmi potansiyelinin anlatılması ve yatırımcıların bölgemizi tanıması amaçlandı.

Bursa Heyeti Önemli Temaslarda Bulundu

Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun başkanlığında Bursa Heyeti Kiev’de önemli bağlantılar kurdu. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Başkanlığında Ukrayna’dan bir heyetin Bursa’da ağırlanmasına yönelik girişimde bulunuldu. Vali Yardımcısı Ercoşkun, Ukrayna’da güzel bir pazar edinildiğini ve bundan sonraki dönemde de kurulan ilişkilerin güçlendirilerek Ukrayna’daki her türlü çalışmada var olmaya gayret edileceğini ifade etti.

Ayrıca, 2001 yılında Kiev’de kurulan Meridian International School heyet tarafından ziyaret edildi. Ziyaret sırasında Ukrayna- Türkiye dostluk ilişkileri ve bu ilişkilileri güçlendirmek için yapılabilecek çalışmalardan biri olan Bursa’yı içerecek etkinliklerin düzenlenmesine yönelik görüşler dile getirildi.