ŞEHİR, MERMER VE NESNELER…

ŞEHİR, MERMER VE NESNELER…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı, 2 – 14 Eylül 2015 tarihleri arasında “Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor: Şehir, Mermer ve Nesneler” etkinliğini düzenleyecektir. 
 
Bilecik, kendi ismi ile adlandırılan eşsiz bir mermer türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bilecik mermeri’nin kullanım alanları; mimari, yer karoları ve merdiven döşemeleri gibi proje bazlı alanlardır. Düzenlenecek etkinlik ile BEBKA, bu kullanım alanlarını genişletmeyi ve bilinirliliğini artırmayı hedeflemektedir. 
 
Etkinlik kapsamında öncelikle Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor atölyeleri düzenlenecektir.  Doç. Dr. Murat Yurdakul danışmanlığında, Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü Prof. T. Fikret UÇAR yönetiminde yürütülecek olan atölyelere 4 tasarım grubu, heykel grubu ve yöneticileri katılım göstereceklerdir. Tasarım grupları; 2 endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi, 2 grafik tasarım öğrencisi, 2 iç mimari öğrencisinden oluşacaktır. Toplamda 24 öğrenci atölyeye katılacaktır.
 
Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor atölye çalışmasında Bilecik’in tarihi dokusu ve kültürel alt yapısından beslenerek oluşturulacak atmosfer oluşturulması, ilham toplantıları ile fikir buluşmaları toplantıları ile Bilecik mermerinin sanatsal ve şiirsel bir altyapı üzerine konumlandırılarak kent mobilyaları tasarlanması hedeflenmektedir. 
 
Atölyelerin başlangıcında, atölye hakkında bilgilendirme ile taş üzerine konferans düzenlenecek,  mermer ile tasarımlar yapmış yurtiçinden ve yurtdışından önemli tasarımcılar deneyimlerini katılımcılar ile paylaşacaklardır. 
 
Tasarımcılar, Bilecik’i ve Bilecik mermerini daha iyi tanıyabilmek, Bilecik’in tarihi dokusu ve kültüründen daha iyi beslenebilmek amacı ile Bilecik ve çevre coğrafyalardaki tarihi yerler ile mermer ocakları ve fabrikalara keşif gezileri düzenleyeceklerdir.  
 
Gezi sonrasında ilk 2 gün süresince gerçekleştirilen toplantı ve ziyaretlerin değerlendirilmesi yapılacaktır. Böylece değerlendirmeler sonucunda atölyenin konsepti belirlenecektir.
 
Çalışma sonucunda tasarımcılar kent mobilyaları, heykel öğrencileri ise kent için heykeller üreteceklerdir. Atölye çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ürünlerin ve heykellerin mermerden birebir prototipleri yapılarak Mermer Zirvesi’nde sergilenecektir. Böylece, genç yetenekler ve üreticiler Bilecik için bir araya gelerek, kent için önemli bir katma değer yaratacaktır. Mermer Zirvesi’ne sektör ve tasarımcılar ile atölye katılımcıları davet edilecektir. 
 
Atölye çalışmaları ve Mermer Zirvesi ile bölgenin kapasitesine göre kısa, orta ve uzun vadede mermer üreticilerinin ihracat kapasitesini arttırmaya yönelik şekilde çıktılar elde edilmesi, aynı zamanda mermerin geleceği ve potansiyelleri konuşularak iş birlikleri sağlanması hedeflenmektedir.