SEYİTGAZİ BELEDİYESİ’NİN KIRSAL KALKINMASINA ‘BEBKA’ DESTEĞİ

SEYİTGAZİ BELEDİYESİ’NİN KIRSAL KALKINMASINA ‘BEBKA’ DESTEĞİ

BEBKA DESTEKLERİYLE ‘SEYİTGAZİ TAŞLIK ÇİFTLİK KÖY’ PROJESİ TAMAMLANDI

Eskişehir’de Seyitgazi Belediyesi’nin BEBKA destekleri ile hayata geçirdiği, eko-turizm potansiyelini artıran ve kırsal kalkınmayı destekleyen ‘Taşlık Çiftlik Köy’ Projesi tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren BEBKA’nın 1 milyon TL’ye yakın destek sağladığı proje ile kırsaldan kente göçün önüne geçilecek.

Seyitgazi Belediyesi’nin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklık yaptığı ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) 2022 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında ilçede kırsal turizmin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen ‘Seyitgazi’de Kırsal Turizmin Geliştirilmesi: Taşlık Çiftlik Köy Projesi’ için kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Seyitgazi’de gerçekleştirilen törene, Eskişehir Vali Yardımcısı Kübra Kurtoğlu Vural, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Ünal, BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak ve Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ve çok sayıda davetli katıldı.

‘BÖLGEMİZİN KALKINMASINA DESTEĞİMİZ SÜRECEK’

Proje ile ilçenin eko-turizm potansiyelini arttırma ve sürdürülebilir kırsal kalkınma hedefine önemli bir adım atıldığını belirten BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak, “Projemiz, bölge halkının yaşam biçimi, kültürel değerleri, gelenekleri ve becerilerini göz önünde bulundurarak turizm uygulamalarını geliştirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda yeni ekonomik etkinliklerin kırsal alanda oluşturulması ve yerel halkın katılımıyla ek gelir elde edilerek köyden kente göçün azaltılması hedefleniyor. Seyitgazi ilçemizin tarihi ve turistik potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, projenin ilçenin turizm gelirlerini artıracağına inanıyoruz. Bu çiftlik köyü projesi Eskişehir’e çiftlik turizmi alanında örnek teşkil edecektir. Projenin bütçesi 1 milyon 156 bin TL ve BEBKA olarak yaklaşık 769 bin TL’sini karşıladık. Projemizin bölge turizmi, çiftçilerimiz ve kırsal kalkınma için önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Eskişehir olarak bölgeye ve ülkeye katkı sağlama amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

38 BİN METREKARELİK ALANDA İSTİHDAM DA SAĞLANDI

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe de “BEBKA destekleri ile 2022 yılında hayata geçirilen ve 15 ay süren projemiz, 51 mahalleden oluşan Seyitgazi ilçemizde örnek tarım uygulamalarının gerçekleştirilmesine imkân tanıdı. Belediyemize ait 48 bin metrekarelik bölgenin 10 bin metrekarelik bölümünde küçükbaş hayvan çiftliği projemizi hayata geçirdik, neticesinde 600 adet damızlık hayvana ulaştık. Geriye kalan 38 bin metrekarelik alanda BEBKA destekleri ile hayata geçirdiğimiz Taşlık Çiftlik Köy Projemiz ile sebze-meyve seraları, tavuk kümesleri, köy fırınları ve bitki çeşitlendirme seralarından oluşan uygulama alanımız sayesinde kırsaldan kente göçün önüne geçtik. İlçemizin kırsal kalkınmasına verdikleri destekten dolayı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak’a teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından BEBKA Genel Sekreteri Durak’a projeye sağlanan desteklerden dolayı hediye takdim edildi.