TASARIM DÜNYASININ KALBİ BURSA’DA ATTI

TASARIM DÜNYASININ KALBİ BURSA’DA ATTI

Bursa İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları etkinlikleri kapsamında Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı(BEBKA) ve Bursa Ticaret Sanayi Odası ortaklığında düzenlenen Tasarım Zirvesi 28-31 Mayıs 2015 tarihlerinde TÜYAP Bursa’da gerçekleştirildi. Zirve ile eş zamanlı “Ev&Stil Fuarı” da katılımcılarla buluştu.

Tasarım Zirvesi, gerek içeriği gerekse de davet edilen konuklarıyla, ülkemizin tasarım ve inovasyon vizyonuna katkıda bulundu. Ev modasında son trendler, profesyonel tasarımcılardan ev dekorasyonu hakkında öneriler, dünyaca ünlü tasarımcılar, firmaların ürünlerin ile kombine edilmiş trend alanları bu zirvenin buluşma noktalarında yer aldı.

Zirvenin açılışı dünyaca ünlü Pentogan Design firmasının kurucuları Arni Aromaa ve Sauli Suomela‘dan “Good Design in Good Business (iyi işte iyi tasarım)” konferansı ile yapıldı. Konferansta konuşmacılar kendi tecrübelerinden yola çıkarak iyi tasarımın sadece estetik olarak değil ticari anlamda yeni iş fırsatları yaratma kapasitesi olarak da değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Zirvede, biyoloji biliminin sunduğu teknolojik olanaklarla geliştirilen malzemelerin tasarım, sanat ve mimarı alanlarında kullanımını örnekleyen BioDesign sergisi de büyük ilgi gördü.

Atölyelerde yenilikler paylaşıldı

Tasarım ve inovasyon vizyonu ile geleceğini inşa eden gençler ve profesyoneller için düzenlenen sertifika programları ve alanlarında uzman katılımcılarla eğitim ve tecrübe paylaşımları imkanı yaratıldı. Ayrıca düzenlenen trend alanı söyleşilerinde trend uzmanı ve tasarımcı Özlem Yan Devrim de Kunter Şekercioğlu, Tuğba Karatmanlı Mutlu ve Esen Es gibi ünlü tasarımcıları konuk etti.


Zirve ve fuar boyunca gerçekleştirilen, çini, ebru, ağaç oymacılığı gibi canlı performanslar ile unutulmaya yüz tutmuş zanaat dallarının, aslında tasarımın beslendiği özgün kaynaklardan biri olmasına dikkat çekildi.

‘Ev’e Dair Akla Gelebilecek Her Şey Bu Fuarda

Alanında Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Ev& Stil Fuarı” Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Türkiye’de benzeri olmayan Ev& Stil Fuarı’nda ev tekstilinden, mobilyaya; aydınlatmalardan, zücaciyeye; vitrifiye ürünlerinden bahçe ve banyo ekipmanlarına kadar evin içinde olabilecek her türlü tasarım sergilendi.

“Hayallerinizdeki evi gerçeğe dönüştürecek her şey bu fuarda” sloganıyla yola çıkan “Ev& Stil Fuarı”nın açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, fuarın Türkiye’de bir benzeri olmadığını söyledi. Burkay, Ev& Stil’in direk tüketiciye yönelik bir fuar olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz organizasyonda kısa zamanda ‘ev’ de trend belirleyicisi olacağız. Fuarla birlikte kentimizin yalnızca sanayi ve ihracatta değil moda ve tasarımda da ne kadar güçlü olduğunu sergiliyoruz. Bursa şehrinin ulusal ve uluslararası arenadaki gücünü gösterecek fuarımızın ekonomiye de büyük katkıları olacak. Çok geç bir zaman değil önümüzdeki yıl eve dair her şeyin yer aldığı fuarımız aracılığıyla perakende sektörüne 2 milyar dolarlık ticari hacim yaratacağız.”

Mimar Eşliğinde Fuar Turu

Fuarda mimarlar için de özel bir bölüm oluşturulduğunu ifade eden İbrahim Burkay, “Mimarları fuarda tüketicilerle buluşturduk. Ev& Stil’i gezerek ana stiller, tarzlar hakkında fikir sahibi olan ziyaretçiler, mimarlar bölümüne giderek, seçtiği mimarla birlikte kendi yaşam alanını yeniden kurgulama fırsatı yakalıyor. Böylelikle fuarda amaçladığımız mekânlara özgün bir kimlik kazandırmak, kişiye özel kalıcı bir tarzın oluşturulmasına da yardımcı oluyoruz. Hayal ettiğimiz gibi Ev& Stil’i modern, inovatif ve stil odaklı bir fuara dönüştürmeyi başardık” diye konuştu.