TechUP EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR…

TechUP EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR…

Bursa Eskişehir Bilecik illerini kapsayan TR41 Bölgesindeki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve büyüme potansiyeli yüksek firmaların desteklenerek yatırım almasını amaçlayan kısa adı TechUP olan Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programının uygulama aşaması hızlandırıcı eğitimleri ile devam ediyor.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile Anadolu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ARİNKOM TTO) tarafından birlikte yürütülen programa girmeye hak kazanan 12 firma bu eğitimlerle sektörde büyümek ve yatırım almak için ihtiyaç duyacağı bilgilerle donatılıyor.

İlki 10 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilen eğitimde katılımcı firmalar, programın adımları, hızlandırıcı ve mentorluk servisi, programın sağlayacakları ve yalın girişim gibi konularda bilgilendirilmişti. ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nde 10 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen ikinci eğitimde ise fiyatlandırma ve büyüme, pazar analizi, pazarlama ve müzakere ile proje planı hazırlama gibi konular üzerinde durulurken, ayrıca finansal plan ve eylem planı oluşturma ile ilgili workshoplar düzenlendi.

Bursa Vali Yardımcısı ve BEBKA Genel Sekreter Vekili Yunus Fatih Kadiroğlu’nun verdiği bilgiye göre, TechUP Programının bundan sonraki aşamasında firmaların, hızlandırıcı (yatay) mentorlar ve sektörel derinlemesine bilgiler sunacak dikey mentorlarla çalışması bekleniyor. 5 haftalık mentor-firma çalışmasından sonra, Demoday (Yatırımcı-Girişimci Buluşması) eğitimleri alacak olan firmalar Mayıs ayının sonunda düzenlenecek Demoday ile yatırımcı karşısına çıkacak ve yatırım almaya çalışacak.

Yapılan açıklamada ayrıca BEBKA’nın bölgedeki girişimcilik ekosistemini geliştirmeye yönelik faaliyetlerinin devam edeceği, Demoday’in programın sonu değil yeni bir dönemin başlangıcı olduğu vurgulandı. TechUP programına alınan firmaların bölgemizdeki diğer startup’lara örnek teşkil edeceği, bundan sonraki süreçte girişimcilik ekosistemi için yapılabileceklerin program sonunda oluşturulacak olan raporda yer alacağı belirtildi.