TEKSTİL VE OTOMOTİV SEKTÖRLERİ BURSA’DA “YENİ İCAT” PEŞİNDE

TEKSTİL VE OTOMOTİV SEKTÖRLERİ BURSA’DA “YENİ İCAT” PEŞİNDE

Bursa İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları kapsamında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası(BTSO), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı(BEBKA), Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ortaklığında düzenlenen ve bu yıl ilk kez tekstil ve otomotiv sektörlerinin bir arada gerçekleştirdiği ve adeta zirveye dönüşen ‘Tekstil ve Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarları’ organizasyonu, dünyaca ünlü inovasyon ve tasarım guruları ile Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

5 gün boyunca birbirinden farklı etkinliklerle devam eden ve kentte bir inovasyon ve tasarım şenliği yaratan etkinliklerin açılışında konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, kentin 5 gün boyunca inovasyon, tasarım ve Ar Ge konuşacağını söyledi. “Bursa İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları, sanayicimizi, akademisyenlerimizi, girişimcilerimizi ve Bursa’daki tüm paydaşlarımızı bir araya getirerek, tasarım ve inovasyonu bir kültür olarak benimsenmesini sağlayacak” diye konuşan Burkay, inovasyon kültürüne geçişte, adeta bir devrime ihtiyaç olduğunu vurguladı. Burkay, “ Burada sergilenen projelerin neredeyse 7’de 1’i hayata geçiriliyor. ‘Her şeyin pazarı oluyor da, projelerin neden olmasın’ diye yola çıktık ve her yıl büyüyerek devam ediyoruz” diye konuştu.

Katma değer yarışmaların desteğiyle artacak

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu ise organizasyonun yalnızca sektörleri için değil Türkiye’nin hedefleri için de önemli olduğunu vurguladı. Otomotiv endüstrisinin 1 milyon 750 bin adet üretim kapasitesiyle dünyanın 17. büyük üreticisi olduğunu hatırlatan Sabuncu, “İhracatta son 9 yılın şampiyonuyuz. Endüstri olarak 2023 yılı hedeflerimize ulaşabilmemiz için öncelikle yeni yatırımlar almamız gerek. Bunun için de iç pazarımızı büyütmeliyiz. Ayrıca katma değeri yüksek ürünlere odaklanmalıyız. Bugün endüstrimizin kilo başına ihracatı 7.5 dolardır. Bu Almanya’da iki katıdır. Bizim de bu seviyelere ulaşabilmemiz için Ar-Ge’ye, tasarıma, inovasyona önem vermeliyiz. Bu yarışmalarımızla otomotiv endüstrimizin gelişeceğine, katma değerinin artacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Tasarımı tekstilde başardınız sıra otomotivde”

Dünyaca ünlü tasarımcı Chris Bangle Türkiye’de tekstil ve otomotivde tasarım konusunda ciddi potansiyel olduğunu belirterek, tasarımın birinci kuralının süreklilik olduğunu söyledi. Bangle, “Siz Türkiye’de tekstilin bütün ihtiyaçlarını biliyor ve karşılıyorsunuz. Sektördeki duyguları ilhamları beklentileri, ihtiyaçları biliyorsunuz ve ona göre üretim yapıyorsunuz. Bu alanda başarılısınız. Bunu otomotive de taşıyabilirsiniz. Otomotivin geleceği sürdürülebilirlik olacak biz de kendimizi yeniden düşünüp ona göre konumlandırmalıyız. Gelecekte sağlık hizmetleri en büyük fırsatlardan biri olacak. Bu otomotiv için de fırsatlar sunacaktır” dedi.

Tekstil ve otomotivde Ar-Ge yaklaşımları konuşuldu

Açılış konuşmalarının ardından, merkezin pek çok salonunda eşzamanlı olarak etkinlikler ve atölye çalışmaları devam etti. Özellikle Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz moderatörlüğünde yapılan ve Farplas A.Ş. CEO’su Ömer Burhanoğlu, BOSCH İlk Donanım Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi’nden Prof. Dr. Ali Demir ve Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu’nun katıldığı panel büyük ilgi gördü. Panelde, her iki sektörün Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Magnetli Perde Kumaşı “En İnovatif” Ürün Oldu

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen Ev Tekstil Tasarım Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl 4 ayrı kategoride sadece öğrencilere yönelik olarak düzenlenen ve her öğrencinin sadece 1 kategoride tek bir tasarımla katılabildiği yarışmada; en inovatif ürün ödülünü, “Neo Kaos” ismini verdiği mıknatıslı perde kumaşı tasarımıyla Nazlıcan Karahan aldı. Bu yıl 243 başvurunun yapıldığı yarışmada 16 kişi ödüle layık bulundu.

Konuşmacılar ‘yeni icat çıkartın’ dedi

Etkinliğin 2’inci gününde tamamen otomotiv ağırlıklı sunum ve projeler konuşuldu ve 4’üncü Komponent Tasarım Yarışması ödülleri verildi. Son gün ise tekstil sektörüne yönelik projeler kamuoyuyla paylaşıldı.

Dr. Masoud Rais-Rohani, Leyla Acaroğlu, Greg Lindsay, Dr. Ing.Roman Henze, William Myers, Prof.Dr.Steven Spivak gibi birçok konuşmacı inovasyonun önemine vurgu yaptı. Ayrıca ‘Savunma Teknik Tekstilleri’, ‘Otomotiv Sektöründe Yeni Trendler ve Yeni İş Modelleri’ ve ‘Tekstil ve Otomotiv’de AR-GE Yaklaşımları’ başlıkları altında düzenlenen panellerde de birçok uzman görüşlerini paylaştı. Gerçekleşen atölye organizasyonlarında da birbirinden ilginç konular masaya yatırılırken, defileler de ilgiyle izlendi.