TR41 BÖLGESİNDE 9 İLÇEYE DAHA AVANTAJLI DESTEK

TR41 BÖLGESİNDE 9 İLÇEYE DAHA AVANTAJLI DESTEK

TR41 BÖLGESİNDE 9 İLÇEYE DAHA AVANTAJLI DESTEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, iller arası gelişmişlik farklarını ortadan kaldıracak, illerin daha az gelişmiş ilçelerini kalkınmasına katkı sağlayacak önemli bir adım attı. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın sorumlu olduğu 3 ilde 9 ilçe daha Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile alt bölge desteğinden yararlanmaya hak kazandı.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar ile İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’nın (İlçe SEGE – 2022) sonuçları esas alınarak ilçelerin gelişmişlik sıralaması güncellendi.

OSB’LER DAHA AVANTAJLI

Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile TR41 Bölgesinde alt bölge desteğinden yararlanabilen ilçelerin sayısı 9’dan 18’e çıktı. Yapılan düzenleme ile teşvik sisteminde bağlı olduğu ilin gelişmişlik seviyesine kıyasla daha az gelişmiş durumda olan ilçeler bir alt bölge desteğinden, bu ilçelerin OSB’leri ise iki alt bölge desteğinden yararlanacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak “Bakanlığımız geçen sene dezavantajlı olanlara teşvikte ayrıcalık tanıyan ilçe bazlı teşvik sistemini devreye almıştı.  İlk düzenleme kapsamında bölgemizde 9 ilçe listede yer alırken, güncellenen listede 18 ilçe yer aldı. Yani bölgemizde bu destekten faydalanabilecek ilçe sayısı 2 katına çıktı.  Sosyoekonomik gelişmişlik endeksine göre seçilen bu ilçelerde yapılacak yatırımlarda bir alt bölge teşviklerinden faydalanılabiliyor. Kararın bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

GELİŞMİŞLİK FARKLARI ORTADAN KALKACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Türkiye’nin topyekûn kalkınması amacıyla kullandığı bu destek modeli, il içindeki ve iller arasındaki gelişmişlik farklarını ortadan kaldırmayı; az gelişmiş bölgeleri daha hızlı kalkındırmayı amaçlıyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla alt bölge desteğinden yararlanan ilçeler listesine eklenen yeni ilçeler şöyle:

BURSA: Orhaneli

ESKİŞEHİR: Beylikova, Çifteler, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Sarıcakaya, Seyitgazi

BİLECİK: Pazaryeri