TÜRKİYE’DE ANİMASYON SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜK

TÜRKİYE’DE ANİMASYON SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜK

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Eskişehir’deki animasyon sektörünün gelişmesine katkı sağlamak amacı ile çalışmalarını sektör yetkilileri ile görüşerek sürdürüyor.
 
2014 yılından itibaren animasyon sektörüne destek olmak amacı ile çeşitli faaliyetler yürüten BEBKA, sektör temsilcileri ile görüşmeler yaparak yapılan faaliyetlerin etkisini artırmayı hedeflemektedir.
 
İstanbul başta olmak üzere, Eskişehir ve Ankara’da, sektörün önde gelen çizgi film serileri, uzun metraj film, reklam, oyun gibi alanlarda 2D, 3D, stop-motion, görsel efekt, vs. gibi teknikler ile faaliyet gösteren yaklaşık 30 firma ile görüşme yapılmıştır.
 
Bu görüşmelerde, BEBKA, Eskişehir’deki potansiyeli ve yapılan çalışmaları tanıtmış, ihtiyaçları tespit etmiş, firmaları gelecek yıllarda Eskişehir’de yürütülecek faaliyetler hakkında bilgilendirerek katkı ve katılımları yönünde desteğini artırmıştır.
 
Firma yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, Türkiye’de animasyon sektörünün mevcut durumu, sektörde kalite standartlarının artırılmasına yönelik atılması gereken adımlar, animasyon sektöründeki insan kaynaklarının gelişmesi, ulusal ve uluslararası pazarda rekabet gücünün artırılmasına yönelik yapılması gerekenler gibi hususlarda firma yetkililerinin görüşleri alınmıştır.
 
BEBKA’nın Eskişehir’in animasyon üssü olabilmesi için gelecek stratejisi belirleme amacı ile yürüttüğü bu ziyaretlerde önemli geribildirimler edinilmiş olup, ilerleyen süreçlerde yapılacak anket çalışmasının sonuçları sektör raporu haline getirilerek bölgesel ve ulusal düzeyde yetkili kurumlar ile paylaşılması planlanmaktadır.
 
2. Anadolu Çizgi Film (Animasyon) yarışması için son başvuru tarihi 31 Mart 2016 olup detaylı bilgiye web sitemiz http://www.anadoluanimasyon.com/ adresinden ulaşılabilir. Yarışmanın ödül töreninin de yer alacağı sektöre yön verecek bir dizi etkinlik olarak planlanan Animasyon ve Dijital İşler Buluşmaları ise Mayıs ayında gerçekleştirilecektir.