“Uludağ Sürdürülebilir Turizm Planı” Kapsamında Tecrübe Paylaşımı Toplantısı Düzenlendi…

“Uludağ Sürdürülebilir Turizm Planı” Kapsamında Tecrübe Paylaşımı Toplantısı Düzenlendi…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) yürütücülüğünde çalışmaların devam ettiği “Uludağ Sürdürülebilir Turizm Planı” kapsamında saha gezisi ve tecrübe paylaşım toplantısı düzenlendi.

 

Bursa Valiliği koordinasyonunda BEBKA yürütücülüğünde ekonomik, sosyal ve çevresel dengelerin dikkate alınarak Uludağ ve yakın çevresinde turizm olanaklarının dört mevsime yayılması, geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması ile Uludağ’ın kış turizminde uluslararası cazibe merkezi olması amacıyla başlatılan “Uludağ Sürdürülebilir Turizm Planı” kapsamında yürütülen faaliyetler tüm hızıyla devam ediyor.

 

Plan kapsamında son olarak bir saha gezisi düzenlendi.; Hohe Tauern Nationalpark Koordinatörü Peter Rupitsch, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Milli Parklar Şube Müdürü Adnan Gencer, Uludağ Milli Park Müdür Yardımcısı Filiz Şensel Tombalak, ATC Consultants Koordinatörü Nezih İşçi ve BEBKA yetkilisi katılımı ile gerçekleşen saha gezisinde Uludağ Milli parkı Giriş Kapısında yer alan Uludağ Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi’nde Uludağ Milli Parkı’nın tanıtım sunumu izlendi. Ardından Uludağ Milli Parkındaki odak alanlar ile 1. ve 2. Gelişim Bölgelerindeki oteller ve mekanik tesisler incelendi.

 

Gezinin ardından Orman ve Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü’nün ev sahiplendiğinde tecrübe paylaşımı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Daire Başkanı Hamza Sezer, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürü Yahya Güngör, ATC Consultants Koordinatörü Nezih İşçi, Hohe Tauern Nationalpark Koordinatörü Peter Rupitsch, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi, Teleferik A.Ş. , GÜMTOB ve TÜRSAB yetkilileri katıldı.

 

Rupitsch: “Uludağ birçok avantaja sahip”

 

Peter Rupitsch, Hohe Tauern Nationalpark ile ilgili uygulamaları anlatan sunumunun ardından Uludağ’da yapılan saha gezisinde edindiği izlenimleri paylaştı.  

 

Milli parklar konusunda 30 yıllık bir tecrübesi olduğuna işaret eden Peter Rupitsch, “Bu tecrübeyle şunu söyleyebilirim ki milyonluk bir şehrin hemen yanı başında böyle bir parkın olması çok önemli bir avantajdır. Bunun iyi değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Şuan sizlerin yaşadığı problemleri yıllarca ben de yaşadım diyebilirim. ” diye konuştu.

 

Uludağ Milli Parkı ve diğer alanlarla ilgili gözleminin ardından Peter Rupitsch, Hohe Tauern Nationalpark’ıyla ile ilgili katılımcılar tarafından yöneltilen soruları cevapladı. Rupitsch’in ardından konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Daire Başkanı Hamza Sezer de, Milli Parklar Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.