ULUSLARARASI MYSİA OLYMPOS’U (ULUDAĞ) ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI YAPILDI

ULUSLARARASI MYSİA OLYMPOS’U (ULUDAĞ) ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI YAPILDI

8-11 Mayıs 2014 tarihlerinde Bursa’nın Orhaneli ilçesinde gerçekleştirilen Uluslararası Mysia Olympos’u Araştırmaları Çalıştayı tamamlandı. Çalıştayda 10’u yurtdışından ve 13’ü de Türkiye’den olmak üzere toplam 23 bilim insanı tarafından bildiriler sunuldu.

Çalıştay Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından 2012 Yılı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Bursa’nın Dağ İlçelerinin Tarihi ve Kültürel Mirası Envanteri Projesi” çerçevesinde gerçekleştirildi.

9 Mayıs 2014 tarihinde Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil DİLEK, rektör yardımcıları Prof. Dr. A.Saim KILAVUZ ve Prof. Dr. Müfit PARLAK; Orhaneli Kaymakam Vekili ve Büyükorhan Kaymakamı İbrahim Ethem KAZAK, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet GEDİK, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan TATLIOĞLU ve Büyükorhan Belediye Başkanı Hasan TAŞ’da çalıştaya dinleyici olarak katıldı.

Çalıştay’da, özellikle Uludağ çevresinde gerçekleştirilen araştırmaların sonuçları dinleyicilerle paylaşıldı. Çalıştay sayesinde, Paleolitik Çağ’dan Geç Osmanlı Dönemi’ne kadar Uludağ çevresinde gerçekleştirilen arkeolojik, epigrafik ve tarihi araştırmaların sonuçları ilk kez topluca paylaşılmış oldu ve Uludağ çevresi tarihi bir bütün olarak ele alınarak katılımcılar tarafından tartışıldı.

Çalıştay’da sunulan bildirilerin büyük çoğunluğunda bölgedeki arkeolojik ve tarihi buluntu yerlerinin tahrip olmakta oluşuna vurgu yapılması dikkat çekti. Hem arkeolojik, hem de tarihi buluntu yerlerinin kaçak kazı yapanlar tarafından yoğun bir şekilde tahrip edilmesi bölgede çalışan bilim insanları tarafından özellikle vurgulanarak anlatıldı. Birçok arkeolojik buluntu yerinin kaçak kazıcılar tarafından tahrip edilmesi hem Bursa, hem de insanlık tarihi açısından çok değerli olan bilgilerin bir daha geri dönüşü olmayacak bir şekilde yok olmasına neden olmaktadır.

Tarihi zenginliği ilk kez Dağlık Bursa çalışmalarıyla ortaya çıkarılmaya başlanan bu bölgedeki tahribatın engellenmesi amacıyla “Bursa’nın Dağ İlçelerinin Tarihi ve Kültürel Mirası Envanteri Projesi” kapsamında bölgedeki okullarda gençlik atölyesi eğitimleri gerçekleştirilecektir.