“YARATICI GIRIŞIMCILIK EĞİTİMİ” ESKIŞEHIR’DE DÜZENLENIYOR…

“YARATICI GIRIŞIMCILIK EĞİTİMİ” ESKIŞEHIR’DE DÜZENLENIYOR…

“Inovasyon ve Tasarım Buluşmaları” kapsamında, British Council ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı yaratıcı sektörlerdeki girişimcileri desteklemek amacıyla 20 – 24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Eskişehir’de beş günlük bir eğitim düzenleyecekler.

Yaratıcı Girişimcilik Eğitimi nedir?

Nesta tarafından yaratıcı girişimciler için tasarlanan bu eğitim programı size fikirlerinizi keşfetme ve uygulanabilirliklerini görme olanağı sunarken, yaratıcı bir işletme kurmak ve yönetmek için gereken bireysel becerilerinizi de geliştirmenizi sağlayacak.

Program sayesinde kontrol yaratıcı fikir sahibinde, yani SİZDE olacak. Kendi heyecanınız, istekleriniz ve değerlerinizi tümüyle yansıtacak bir iş kurma fırsatına kavuşacaksınız.

İşletmenizin hayatta kalması için sizin ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu bağlantıları göreceksiniz. Sunduğunuz ürünü ve hizmet için gereken farklı bağlantı türlerini tanıma fırsatı bulacaksınız.

İşinizi planlama fikri gözünüzü korkutabilir, bu yüzden programın taslak aracını kullanarak bu süreci parça parça ele alacak ve görsel bir iş planı oluşturacaksınız. Bu, çok daha ayrıntılı bir faaliyet planı oluşturmanıza ve müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizi sunarken hangi aşamalarda dışarıdan uzmanlık ve kaynak desteği alacağınızı anlamanıza olanak sağlayacak.

Eğitimde İncelenecek Konular

· İşimi başarılı kılmak için ne yapmalıyım?

· Müşterilerimin ilgisini nasıl çekerim ve onlara ne gibi faydalar sunabilirim?

· Nasıl para kazanabilir ve işimi sürdürülebilir kılarım?

· İşletmeler hakkında, başarılı olmanızı sağlayacak temel bilgiler

· Fikri mülkiyetinizi anlamak, korumak ve ondan tam olarak faydalanmak

· Kişisel değerlerinizi, enerjinizi ve hırsınızı göz önünde tutmak

· İsteklerinizi, yeteneklerinizi ve ekonomik beklentilerinizi dengelemek

· İşletmenizin hedeflerini özetleyen hedef tanımı

· İşletmenizin yarattığı etkiyi görmek

· İşletmeniz başarıya ulaştığında nasıl görünecek

· Müşteri kitlenizi tanımak

· İşletme, müşteri beklentileri ve ürün & hizmet kalitesi arasındaki ilişkiyi anlamak

· Faaliyet planınızın taslağını daha ayrıntılı bir hale getirmek

· İşletme faaliyetlerinizin dört ana alanındaki farklı ilişki ve bağlantılar: Üretici, Gerçekleştirici, Dağıtıcı ve Müşteri

· Ürün ve hizmetlerinizi ulaşmak istediğiniz pazara göre fiyatlandırmak

· Müşterilere yakınlaşmanız için gereken ana unsurları ele alan bir çerçeve oluşturmak

· Potansiyel müşterilerinizin satın alma güçlerini ve onlara nasıl ulaşacağınızı anlamak

· İletişim stratejinizin azami etki yaratmasını sağlayacak bir pazarlama planı hazırlamak

· İşletme faaliyetlerinizi kontrol etmede finansmanın oynadığı hayati rol

· İşinizden neler alacağınızı, ilk yıllarında işinizin sizi desteklemeye yetip yetmeyeceğini, eğer yetmeyecekse işiniz gelişirken kendinizi nasıl destekleyeceğinizi inceleyen kişisel geçim planı

· Nakit akışı, paranın bir işletmeye nasıl girip çıktığını anlamanıza yardımcı olacak bir araçtır. Bunu anlayarak, sizi hedeflerinize ulaştıracak sağlıklı ve sürdürülebilir bir işletme için gerekli finansmanı kontrol edeceksiniz

Eğitim her sabah 09:30’da başlayıp 17:30’da bitecektir.

Bu eğitimi farklı kılan özellikler nelerdir?

· İşinizin temsil etmesini istediğiniz değerleri tanımlayacak ve şirketinizin misyonunu kaleme alacaksınız.

· İş fikrinizi, taşıdığı ticari fırsatı ve potansiyel müşterileri göz önünde bulundurarak masaya yatıracaksınız.

· İşinizin farklı parçalarını, bu parçaların nasıl iç içe geçtiğini ve parçaların işlerlik kazanması için hangi noktalarda başka insanlardan destek almanız gerekeceğini inceleyeceksiniz.

· Müşterilerinizle iletişim kurmanın ve satışlarınızı artırmanın farklı yollarını inceleyeceksiniz. Ayrıca hesaplarınızın tutması için nakit akışını nasıl yönetmeniz gerektiğini göreceksiniz.

Eğitime kimler katılabilir?

Reklamcılık, mimari, sanat ve antika, zanaat, tasarım, moda, çizgi film, oyun, film, müzik, performans sanatları, yayıncılık, yazılım, televizyon ve radyo gibi yaratıcılık gerektiren sektörlerden birinde iş kurmayı planlayan girişimciler arıyoruz.

Eğitime katılmaya hak kazanmak için yaratıcı bir fikri, ürünü ya da hizmeti olan, veya bu sektörlerden birinde iş kurmuş ve 18 aydan kısa süredir ticari faaliyet yürütüyor aynı zamanda Türkiye’de yaşıyor ve çalışıyor olmalısınız.

Eğitime nasıl başvurabilirim?

Başvurular internet üzerinden bir form doldurularak kabul edilecektir. Formlara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

Son başvuru tarihi 6 Mayıs 2015.

İngilizce Form

https://www.surveymonkey.com/r/XBMLCK2

Türkçe Form

https://www.surveymonkey.com/r/NQMDNXQ

Ödül: Birleşik Krallık’a İş Geliştirme Seyahati

Bu atölyeler Türkiye’de farklı şehirlerde düzenlenmektedir. Tüm atölye çalışmalarının sonucunda her şehirden en çok umut vadeden girişimci adayları Mart 2016’da British Council’ın düzenleyeceği konferansta fikirlerini sunma fırsatı bulacaklar. Belirlenen girişimciler eğitim sonu ve konferans arasındaki zaman diliminde profesyonel rehberlik eşliğinde fikirlerini kapsamlı bir proje planına dönüştürme imkanı bulacaklar.

Konferansta gerçekleşecek sunumlarda jürinin belirleyeceği dört girişimci Birleşik Krallık’ta iş geliştirme seyahati kazanacak.

Önemli notlar

· Her eğitim için katılımcı sayısı 24 ile sınırlıdır.

· Eğitimler boyunca simultane çeviri yapılacaktır.

· Katılımcıların yol ve konaklama masrafları kendilerine aittir.

· British Council ve BEBKA, önceden haber vermeksizin atölye çalışmasıyla ilgili değişiklik yapma veya atölye çalışmasını iptal etme hakkını saklı tutar

Eğitime daha önce katılanların yorumları

Bursa’da 18-21 Aralık 2014 tarihinde düzenlenen eğitimin katılımcılarının eğitim hakkında görüşlerini kendilerinden dinlemek için tıklayınız

Ayrıca,

https://vimeo.com/52003315

“Kendim, ideallerim, motivasyonlarım ve işimin yaratacağı etki üzerine düşünmek, yalnızca bir işletmenin nasıl çalıştığını öğrenmekten çok daha faydalı oldu.”

“İnsanın kendi işini kurması göz korkutucu olsa da, heyecanlı bir girişim. Nereden başlayacağımı bile bilmeden önümdeki zorlu göreve bakmak yerine, bana sunulan ve tam olarak neyi ne zaman yapacağımı anlamamı sağlayan araçlar sayesinde, işletmemin ihtiyaçlarını yönetmeye bir adım önde başladım.”