YENİÇERİ: “BİR MİLYAR LİRALIK BÜTÇEYİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

YENİÇERİ: “BİR MİLYAR LİRALIK BÜTÇEYİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kalkınma ajansları, toplam bir milyar liralık bütçeyi yatırıma dönüştürmek için çalışmalara başladı.

Türkiye’de bulunan 26 kalkınma ajansı kendilerine ayrılan toplam bir milyar liralık dev bütçeyi yatırıma dönüştürmeyi hedefliyor.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim’i ziyaret eden Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Genel Müdürlüğe bağlı 26 kalkınma ajansının faaliyetlerini bölgesel düzeyde sürdürdüklerini belirtti. Yeniçeri, "Genel Müdürlük olarak, kalkınma ajansları ile birlikte, bölge kalkınma giderlerini de ilave edersek 1 milyara yakın bir bütçeyi yatırıma dönüştürmeyi hedefliyoruz. Ajanslarımız, 26 ayrı bölgede her biri kendi bölgesi özelindeki çalışmalarıyla, bölgelerinin potansiyel, fırsat ve imkanlarını projelerle harekete geçirme, faaliyete, üretime, katma değere dönüştürme gayreti içinde” dedi.

"ÜLKE KALKINMASINA KATKI VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"    

Yeni dönemde yeni faaliyet alanları, girişim sermayesi fonu, finansman maliyet yöntemi, fizibilite havuzları gibi konularda yeni araç ve yeni alanlarla ülke kalkınmasına yerel düzeyde katkı vermeyi sürdüreceklerini anlatan Yeniçeri, “Personel özellikleri itibarı ile ve yerel düzeyde nitelik itibarı ile ajansların en iyi düzeydeki kurumlar olduğunu söyleyebiliriz. Biz de merkezde, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız uhdesinde bölgesel çalışmaların iki önemli kurumu olan ajanslar ve bölgesel kalkınma idarelerinin sevk ve idaresiyle ülke kalkınmasına, ülke gelişmesine, istihdama, büyümeye ve üretime yerelden başlayarak katkı vermeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.