YERLEŞİM MERKEZLERİNİN KADEMELENMESİ ARAŞTIRMASI BAŞLADI..

YERLEŞİM MERKEZLERİNİN KADEMELENMESİ ARAŞTIRMASI BAŞLADI..

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye’de Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi: Ülke Yerleşme Merkezleri Sistemi” araştırması bölgemizde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) koordinasyonunda yapılmaya başlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ilk kez 1982 yılında yayımlanmış ancak bugüne kadar güncellenmemiş sistemin yenileme çalışmalarına başladı. 37 yıllık süre zarfında yerleşim kademelerinin değişimini değerlendirmek, yeni dinamikler çerçevesinde yerleşimler arası hiyerarşik olmayan ilişkileri belirlemek ve planlama ve yatırım faaliyetlerini yönlendirici bir karar destek sistemi kurmak amacıyla yapılan yenileme çalışmaları çerçevesinde tüm Türkiye'de Kalkınma Ajansları ve kaymakamlıklar işbirliği ile saha çalışmaları başladı. 

Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinden oluşan TR41 Bölgesinde BEBKA koordinasyonunda 3 hafta sürecek olan Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi Araştırması kapsamında 39 ilçede köy/mahalle muhtarları ve belde belediye başkanları ile toplam 1352 adet anket yapılacak. Ayrıca  il ve ilçelerdeki ulaşım terminallerinde de düzenlenecek anketlerle il ve ilçeler arasındaki ulaşım dinamikleri tespit edilmeye çalışılacak.

Yürütülen çalışma ile, kalkınmanın tüm ülkeye dengeli dağılımının sağlanmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, ulusal/bölgesel düzeyde plan ve stratejilerin hazırlanması, sektörel ve bölgesel yatırım kararlarının alınması, yerleşim birimlerinin hizmet alma etkinliğinin artırılması, köy/mahalle ve beldelerin yakın çevresi ile bütünleşme durumu ve sürdürülebilirliğinin tespit edilmesi amaçlanıyor.